ЗАТВЕРДЖЕНО
Великою Радою
Всеукраїнської громадської органiзацiї
"Українське Реєстрове Козацтво" (УРК)
3 лютого 2004 р.
Гетьман Українського Реєстрового Козацтва
А.I. Шевченко
ПОЛОЖЕННЯ
ПРО РАДУ СТАРIЙШИН
ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНIЗАЦIЇ
"УКРАЇНСЬКЕ РЕЄСТРОВЕ КОЗАЦТВО" (УРК)
Головний штаб УРК - 2005 р.
I. Загальнi положення
1. Рада старiйшин - традицiйний статутний орган у системi козацького самоврядування, який керується у своїй дiяльностi моральними принципами, звичаєвим правом, нормами козацького лицарства, Статутом Всеукраїнської громадської органiзацiї "Українське Реєстрове Козацтво" (УРК), Законодавством України та цим Положенням.
2. Рада старiйшин є джерелом козацької честi, стоїть на охоронi звичаєвого права, iсторичних традицiй, моральних чеснот Українського Реєстрового Козацтва, контролює плани дiяльностi штабiв обласних товариств Всеукраїнської громадської органiзацiї "Українське Реєстрове Козацтво", старшин, козакiв, щоб вони вiдповiдали звичаям та традицiям козацтва, з урахуванням сучасних умов розвитку суспiльства.
3. Рада старiйшин формується з поважних козакiв, старшин без посад, якi мають заслуги перед козацтвом, добре знають звичаєве право та iсторичнi традицiї козацтва. Їх висувають i вiдкликають крайовi осередки, якi передають їм повноваження старшин. Термiн перебування та дiяльнiсть у Радi старiйшин - до кiнця життя. У випадку порушення звичаїв та козацької моралi, а також коли старiйшина обирається на старшинську посаду, дiяльнiсть i перебування у Радi припиняється.
Прийом у члени Ради старiйшин проводиться через подання кандидатур вiд обласних козацьких товариств.
II. Мета та завдання
1. Метою Ради старiйшин є :
- охорона звичаєвого права, iсторичних традицiй Українського Реєстрового Козацтва, духовностi українського народу;
- вiдродження нацiональних традицiй, звичаїв i життєвих принципiв, захисту сiм'ї, жiнки та дитини;
- виховання козакiв i старшини у дусi нацiонального козацького лицарства, вiдданостi рiдному народовi.
2. Завданнями Ради старiйшин є:
- контроль за дотриманням звичаєвого права отаманами, старшинами, козаками;
- контроль за козацькими навчальними закладами;
- пiклування про навчання i виховання козацьких дiтей, козачат, джур, козацької молодi на засадах козацьких традицiй;
- допомога у розвитку Українського Реєстрового Козацтва;
- участь у вивченi iсторiї козацтва, збiрок пiсень i традицiй;
- розбудова нових традицiй Українського Реєстрового Козацтва.
III. Поняття про звичаєве право
1. Звичаєве право - це споконвiчна система звичаїв i морально-правових норм нашого народу на засадах заповiдей християнської церкви. Лише завдяки звичаєвому праву, Вiйсько Запорозьке Низове було найбiльш могутньою вiйськовою та моральною силою у суспiльствi. Тому козацтво вбачає послiдовний розвиток i дотримання звичаєвого права як чинника українського нацiонального духу. Нацiональна елiта, яка є совiстю нацiї, її iнтелектом, силою, може бути вихована лише на традицiях лицарства та козацького звичаєвого права.
IV. Повноваження та дiяльнiсть старшин
1. Виходячи з контрольних функцiй Ради старiйшин, усi старiйшини мають право бути присутнiми та брати участь у засiданнях козацьких рад усiх рангiв. Якщо пiд час проведення засiдань цих рад її рiшення не вiдповiдають, або прямо порушують звичаєве право, старiйшина має право вимагати вiдмiни такого рiшення. Якщо рада не погодиться з висновками старiйшини, то це питання передається для розгляду на засiданнi Ради старiйшин, яка приймає остаточне рiшення. Це рiшення обов'язкове для всього козацтва.
2. У разi порушень звичаєвого права, або коли ситуацiя в козацтвi чи в державi викликає занепокоєння, Рада старiйшин має право скликати позачергове засiдання Великої Ради.
3. Рада старiйшин збирається не менше 3-4 разiв на рiк.
4. Рiшення на засiданнi Ради старiйшин приймається бiльшiстю голосiв.
5. Для органiзацiї роботи Ради старiйшин обирається голова Ради старiйшин, який є головою на всiх Радах. Термiн виконання обов'язкiв голови Ради вирiшує Рада старiйшин. Голова старiйшин не має права виступати одноосiбно вiд Ради старiйшин.
6. Усi старiйшини Ради мають рiвнi права та повноваження.
7. Рада старiйшин не засiдає спiльно з Радою отаманiв. Представники Ради старiйшин iнформують головного отамана Всеукраїнської громадської органiзацiї "Українське Реєстрове Козацтво" (УРК) про свої висновки щодо положення у лавах Українського Реєстрового Козацтва.
8. Рада старiйшин не втручається у дiяльнiсть головного отамана та начальника Головного штабу, низових отаманiв, якщо вони не порушують звичаєвого права. Рада старiйшин має право вимагати вiд усiх козакiв обов'язкового виконання наказiв отаманiв, якi обранi згiдно з козацьким звичаєм.
9. Якщо з боку козака або отамана є грубе порушення козацького звичаю, то Рада старiйшин виносить матерiали на порушника до товариського суду козацької честi.
10. Суд козацької честi має виносити такi стягнення, якi не загрожують життю, здоров'ю та волi порушника козацького звичаю. Найбiльшим стягненням є виключення порушника без права повернення його до славних лав Українського Реєстрового Козацтва.
11. Для безперервної та чiткої роботи Ради старiйшин з боку отамана надається вся необхiдна матерiально-фiнансова допомога. Рада старiйшин не припиняє свого iснування та дiє у випадку припинення дiї Всеукраїнської громадської органiзацiї "Українське Реєстрове Козацтво" (УРК). Кожний старiйшина повинен пiдiбрати здiбну людину, щоб передати їй звичаї, i, таким чином, не обiрвати iсторичну традицiю збереження звичаєвого права як єдиного фундаменту для нового вiдродження козацтва.
Наказний гетьман УРК, генерал армiї УРК |
В.А.Мiхеєв |